919/​58

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Portræt af Anna Joachima Danneskiold-Laurvigen, f. Ahlefeldt (1717–1795) i brun silkekjole, hvidt hovedtøj og hvidt fichu (tørklæde af let stof til at dække halsudskæringen med; trekantet tørklæde). Hun blev gift 1744 med greve og officer Frederik Danneskiold-Laurvigen (1717–1762). Usigneret. Olie på lærred. Oval. 68×55. Samtidig ramme.

Købt af Vestfoldmuseene/Larvik Museum (Norge) marts 2024

Se Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 529. Nærværende maleri er med al sandsynlighed et forarbejde til dette maleri, som viser den portrætterede næsten i hel figur siddende ved et vindue.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK