1917/547
Peter Brandes (f. Assens 1944)
Cirkulært fad af lertøj, dekoreret i polykrome glasurer med abstrakt motiv. Sign. P. Brandes 91. Udført og stemplet hos Tommerup Teglværk. Unik. Diam. 52,5.
Glasurafskalninger på kant.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag