2014/​799

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“System 1–2-3”. Et sæt på fire hvilestole med drejefod af frokromet stål. Sæde og ryg betrukket med gråt stof. Model C. Formgivet 1973. Udført hos Fritz Hansen. (4)

Fremstår med brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stof med smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK