2142/63
Stort barok nålepunslet bæger af sølv, graveret med medaljon med ejerinitialerne MNS KED i bladkrans. Bund graveret med vægtangivelsen 16 1/2 lott. Mester Ditlev Brasenhauer, København 1699. Vægt 225 g. H. 11,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Let trykket topkant. Mindre indtryk og ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag