2142/​63

Stort barok nålepunslet bæger af sølv, graveret med medaljon med ejerinitialerne MNS KED i bladkrans. Bund graveret med vægtangivelsen 16 1/2 lott. Mester Ditlev Brasenhauer, København 1699. Vægt 225 g. H. 11,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Let trykket topkant. Mindre indtryk og ridser.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
4.000 DKK