Devin Troy Strother (f. West Covina, Californien 1986)
“This simple bitch must she think she Michael Jordan or something (you better gimme my yoga mat back bitch) Michael Jordan Michael Jordan Michael Jordan Michael Jordan Michael Jordan Michael Jordan Michael Jordan Michael Jordan Michael Jordan”. Sign. DTS 14. Mixed media relief og collage monteret på lærred og i boksramme. Samlet 181×152.
Proveniens: Bendixen Contemporary Art, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.
Samtidskunst, 19. oktober 2021