2132/​759

George Nelson (f. 1908, d. 1986)

Tidligt “Pedestal” sofabord med stel af hvidlakeret metal monteret med firpas fod, bordplade af hvid laminat. Firpasfod med justérbare fødder. Formgivet 1954 Udført ca 1954–59 af Herman Miller, plakette herfra. Desuden plakette mærket 35012. Diam. 73. H. 58.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Stødmærker, mindre afslag i maling på stel, og trækant. Top med nogle ridser og slitage

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag