2442/811
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Skænk af Cuba mahogni med ottebenet stel, profilerede kanter, front med to låger og tre skuffer. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 89. B. 196. D. 51.
To nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Hak. Ujævnt falmet.
Vurdering