Foto endnu ikke klar
893/​943

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 11”. Tidlig armstol med stel af matforkromet stål, kopstykke af patineret ask. Sæde betrukket med lyst pergament. Formgivet 1957. Udført ca. 1957 hos E. Kold Christensen, stemplet.

Proveniens: Hanne & Poul Kjærholms eget hjem. Denne stol var Poul Kjærholms egen arbejdsstol.

Litteratur: Michael Sheridan, “Poul Kjærholm Møbelarkitekt”, Louisiana 2006, denne stol er afbilledet på fotos fra Kjærholms hjem. Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 94–95.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK