Valdemar Andersen (f. København 1875, d. sst. 1928)
Togulykke. Sign. monogram. Olie på plade. 104×130.
Proveniens: Værket var ét af fem lavet til det danske forsikringsselskab Hafnia, det første i Danmark til at markedsføre livsforsikring. Alle fem med afbildede ulykker, hvor forsikring kunne tilbyde en vis lettelse.
Optørringsrevner.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
10 bud