John Christensen (f. København 1896, d. sst. 1940)
“Stående model, studie over lys og skygge”. Sign. John C. 1928, februar. Farvekridt, akvarel og blyant på papir. Lysmål 40,5×31.
Papiret er gulnet. Mindre misfarvninger. Ca. 4 cm. revne i nederste højre side.
Moderne kunst og design, 3. september 2024