2040/769
Sammenklappelig bøjle-knagerække af teak med grå blå bagbeklædning og stropper af kernelæder. Formgivet 1964. Udført og mærket hos Virum Møbelsnedkeri. H. 27,3. B. 55,5. D. 6,5.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar: 1957–1966”, gengivet og omtalt s. 280
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mangler en træ stopklods.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud