1950/​786

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Et sæt på tre sideborde med stel af formbøjet lamineret birketræ, top af glas. Model Y805. Udført hos Artek. H. 45. L./B. 70. (3)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK