1950/786
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
Et sæt på tre sideborde med stel af formbøjet lamineret birketræ, top af glas. Model Y805. Udført hos Artek. H. 45. L./B. 70. (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag