Julio Gonzalez (f. Barcelona 1876, d. Arcueil 1942)
“Pris rouges”. Sign. J. G. 1936, titel på bagsiden. Akvarel, tusch og farvekridt på papir. Bladstørrelse 19×15.
Litteratur: Josette Gibert "Catalogue raisonné, Projet pour sculptures: Personnages”, s. 20 med ill. som “Personnage Assis”. Proveniens: Gave fra kunstnerens datter, Roberta Gonzales, til tidligere ejer i 1965. Proveniens: Dansk privatsamling.
Et certifikat fra Julio Gonzalez Administration ved Philippe Grimminger vil følge med dette lot.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020