Karl Ioganovich Rosen (f. Jelgava, Letland 1864, d. sst. 1934)
Stille vinterdag i skovlysningen ved solnedgangstide. Sign. K. Rosen. Olie på lærred. 142×193.
Proveniens: Ingeniør og fabrikant Johannes Gry (f. Tvenstrup ved Odder 1876, d. Holbæk 1951), som boede i Riga 1921–1940 og kendte Karl Rosen personligt.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 29. november 2019