Christian David Gebauer (f. Neusalz 1777, d. Aarhus 1831)
Parti fra en sneklædt gård med heste. Usigneret. Olie på lærred. 36×49.
Nærværende værk relaterer til et andet værk af samme kunstner, sidstnævnte værk betitlet “Det vilde Stutteri” forefindes på AROS, inventarnr. 10.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Områder med retoucheringer. Enkelte minimale trykmærker i nederste halvdel.