2136/524
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Tegnet 1958. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Litteratur: “Tænd!”, s. 277.
Stand
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 7. september 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
8 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|