2348/​962

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 752”. Cirkulært spisebord med top af eg og “sko” af palisander. Ben af stål. Udtræk og to tillægsplader af MDF. Formgivet 1965. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. H. 67. Diam./L. 152/252. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skjolder. Uoriginale plader af MDF.

Moderne kunst og design, 28. november 2023

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK