2144/871
Søren Nissen (f. 1944)
Ebbe Gehl (f. 1942, d. 2023)
Rektangulært spisebord af massiv ask med ben af børstet stål og to tillægsplader af sortlakeret MDF. Model GM 2112. Udført og mærket hos Gramrode Møbelfabrik for Naver Collection. H. 74. L. 200/300. B. 100. (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag