Malene Müllertz (f. 1949)
Oval skål af stentøj modelleret med profileret mønster. Dekoreret med mat lys glasur, øverste kant med felter i rosa, lilla, gyldent og sølv. Sign. monogram, 83. Unik. H. 16,5. L. 22. B. 20.
Almindelig brugspatina, herunder let overfladesmuds.