Den Kejserlige Porcelainsfabrik, tilskrevet, 19. årh.
Russisk Gudsmoder “Strastnaja” (Kristi lidelse og død) ikon, af Hodigitria-typen, dekoreret i farver og guld på porcelæn, centralt med Gudsmoderen, der holder Jesusbarnet, til højre og venstre to helgener, der holder instrumenter til Kristi Lidelse. Tilskrevet Den Kejserlige Porcelainsfabrik. 19. årh. 25×17.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020