Foto endnu ikke klar
895/​635

Prince Henrik (f. Talence, Frankrig 1934, d. Fredensborg Slot 2018)

Kvinden med fallos. Sign. H. samt sign. af Prinsen under soklen: “Til Jesper GJ fra Prins Henrik 2016”. Udført i 5 ekspl. Bronze. Monteret på sokkel af sortbroget marmor. H. 14. H. inkl. sokkel 19.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet af den nuværende ejer direkte fra Prins Henrik.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

92.000 DKK