2103/​260

Lille pagodeformet vækkeur af metal med skydelåger, dekoreret i farver med fugle og drage, champagnefarvet skive med guld arabertal/indeks, signeret Lancel Paris, 7 Jewels. 1950'erne. H. 11 cm.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Uret går men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK