1946/​802

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Stor skål af lertøj med indridsninger i relief. Dekoreret med cremefarvet, mørkebrun og rødbrun glasur. Sign. HAK. Stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 10,4. Diam. 50,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kant med afskalninger/afslag og nogle reparationer.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK