1946/802
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor skål af lertøj med indridsninger i relief. Dekoreret med cremefarvet, mørkebrun og rødbrun glasur. Sign. HAK. Stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 10,4. Diam. 50,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kant med afskalninger/afslag og nogle reparationer.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag