921/​398

Reinhoud d'Haese (f. Geraadsbergen 1928, d. Paris 2007, )

“A strange connection”, 1974. Usign. Figurgruppe. Patineret kobber. 70×75. Monteret på sokkel af sten.

Litteratur: “Reinhoud. Catalogue raisonné. Tome 2 / Sculptures 1970–1981”, Gallimard, 2005, nr. 663, gengivet side 155. Udstillet: “Reinhoud”, Minneapolis College of Art and Design, 1975, gengivet Udstillet: “Reinhoud April 1977”, Galerie Birch, København, 1977, gengivet. Udstillet: Reinhoud. Skulpturer 1962–1975", Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 1977. Udstillet: Galerie Moderne, FIAC, Paris, 1991. Proveniens: Privatsamling, Minneapolis, USA. Proveniens: Dansk privatsamling.

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK