2118/​1111

Emaljesmykkesæt bestående af halskæde og ring af 18 kt. guld og et par øreskruer af 14 kt. guld hver prydet med emalje. L. halskæde 38,5 cm. Øreskruer 5 cm. Str. 57. Vægt af 18 kt. guld ca. 36 g. Af 14k ca. 10,5 g. (4)

Original æske medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Et dråbeformet vedhæng mangler. Flere mindre huller. Emaljen fremstår med skader flere steder.

Smykker og Fashion, 5. maj 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK