2250/​7523

Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)

“Personnages”, 1965. Sign. MB. 65. Olie på lærred. 100×125.

Litteratur: Henning Smidths online værkfotegnelse, nr. 1965–038. Udstillet: Gl. Holtegaard, 1993. Udstillet: Galerie du Monts des Arts, 1994, No. 26. Udstillet: CHPEA, 2009, No. 40.

Nogle små krakeleringer. Enkelt mindre afskalning i øverste venstre del af værket.

CoBrA, 13. december 2022

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag