2032/615
Armstol med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med originalt sort patineret skind. Formgivet 1958. Udført hos snedkermester Gustav Bertelsen.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 46.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud