Anatolij Timofeevich Zverev (f. Moskva 1931, d. sst. 1986)
Portræt af landbrugsattaché Leo Ranek (1902–1982). Sign. A. Zverev 1968 (med kyrilliske bogstaver). Vandfarve på papir. Lysmål 71×47.
Proveniens: Bestilt hos kunstneren og erhvervet i Rusland af Leo Ranek (1902–1982), landbrugsattaché ved Den Danske Ambassade i Moskva 1946–1972. Herefter hans svigerdatter til idag.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet.
Russisk tema, 5. december 2019
28 bud