2203/140
En samling porcelæn, bestående af fad dekoreret med fisk, æske, firesidet skål, samt fire asietter, heraf én dekoreret med transfer. Kina og Japan. Æske mærket Wanli. 19.-20. årh. Fad Diam. 28. Æske H. 6. L. 11. B. 7. (7)
Æske med farverester. Firesidet skål med afslag på hjørne. Fad med ridser. Polykrom asiet med flere kanthak. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
67 bud