2439/919
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Service af fajance, dekoreret med æggeskalsfavet glasur. Delvist sign. design Nanna Ditzel. Udført hos Søholm, Bornholm. (18)
Bestående af: 5 kopper 5 middagstallerkener 6 små lave skåle 1 stor høj skål 1 fad.
Almindelig brugsslitage. Glasur krakkeleringer. Nogle kanthak.
Vurdering