2039/​741

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre-pers. sofa med ben af eg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 2433. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 97. L. 189. D. 83.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre overfladiske krakeleringer. Skind slidt på top hjørner.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag