2140/​45

To “krone” skeer af delvis forgyldt sølv. Utydeligt/uidentificeret mestermærke, antagelig Sverige, 16.-18. årh. Vægt 72 g. L. 13,5 og 14,5 cm. Samt senere norsk ske af sølv, Henrik Møller, Trondhjem ca. 1897. Vægt 55 g. L. 15,5 cm. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ske med kors: Krone muligvis senere monteret. Ske med arabesk: Skaft muligvis med lille reparation, laf med revne/brud. Norsk ske med gravering.

Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK