2034/138
Potageske og sauceske af sølv, prydet med kugler, graverede med ornamentik, nålepunslet med hhv. initialer anno 1798 og navnetræk anno 1803. Mestre Johan Adolf Müller, Haderslev, borgerskab 1789 og utydeligt stemplet. Vægt ca. 236 gr. L. 36 og 17. (2)
Mindre buler, ridser og mærker. Graveret. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud