Russisk sukkerskål og russisk flødekande af sølv, ligeknækket balusterformet korpus punslet med blomster og bladværk i let relief i kartoucher, svungne håndtag støbt med palmegrene, på firpas fodstykker støbt med muslinger og perlestaf, indvendig forgyldt. Mestermærke AA / kyrillisk mestermærke DD, guardein Andrei Antonovich Kovalski 1848, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt i alt ca. 780 g. H. sukkerskål 13. H. flødekande 12. (2).
Minimal aldersslitage, bl. a. mindre løst håndtag på flødekande.
Russisk tema, 15. juni 2020
14 bud