2025/​8571

Russisk sukkerskål og russisk flødekande af sølv, ligeknækket balusterformet korpus punslet med blomster og bladværk i let relief i kartoucher, svungne håndtag støbt med palmegrene, på firpas fodstykker støbt med muslinger og perlestaf, indvendig forgyldt. Mestermærke AA / kyrillisk mestermærke DD, guardein Andrei Antonovich Kovalski 1848, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt i alt ca. 780 g. H. sukkerskål 13. H. flødekande 12. (2).

Minimal aldersslitage, bl. a. mindre løst håndtag på flødekande.

Russisk tema, 15. juni 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

14 bud

5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK