2033/90
Svend Rathsack (f. Fredericia 1885, d. Frederiksberg 1941)
To plaketter af bronzeret gips. Usignerede. 67×42. (2)
Proveniens: Reginabiografen i Aarhus. Plaketterne var en del af dekorationen 1912–1984.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag, hårrevner og enkelte reparationer.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag