2033/​90

Svend Rathsack (f. Fredericia 1885, d. Frederiksberg 1941)

To plaketter af bronzeret gips. Usignerede. 67×42. (2)

Proveniens: Reginabiografen i Aarhus. Plaketterne var en del af dekorationen 1912–1984.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag, hårrevner og enkelte reparationer.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag