2450/​579

Harald Folmer Gross (f. 1888, d. 1961)

Gulvvase af lertøj med indridsede figurmotiver samt påskrevet “Sørens Far har Heste - og Guldbroderte Veste”. Dekoreret med grøn glasur og polykrome motiver. Sign. HF Gross, GR. Udført og stemplet hos Knabstrup, 41, 3027, II. H. 48. Diam. 40.

Nogle brudte glasurbobler. Øverste kant med et afslag samt nogle glasurafskalninger. Se venligst detaljefotos.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?