1908/50
Heinrich Dohm (f. København 1875, d. sst. 1940)
Siddende kvindelig nøgenmodel. Sign. H. Dohm 1928. Olie på lærred. 62×77.
Mindre krakeleringer. Lærred bør strammes op. Enkelte minimale afskalninger langs kant.
Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019
Vurdering
Hammerslag