2006/​838

Jens Lyngsøe

Sofabord af massiv pommersk fyr. Udgået fra Anton Dam, 1980'erne. H. 50. L. 150. B. 91.

Fremstillet af nedrivningstømmer fra meget gamle bygninger, f.eks. det gamle blå- og gule pakhus ved Toldboden, der kan dateres til 1700-tallet.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Tørrevner. Mindre pletter.

Moderne kunst og design, 4. februar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag