Malthe Engelsted (f. Nivå 1852, d. Fakse Ladeplads 1930)
Interiør med en siddende mand og en kvinde stående ved et bord. Sign. M.E. 1885. Olie på lærred monteret på lærred. Ca. 33×37.
Områder med mindre krakeleringer. Delvist retoucherede nålehuller ved kant Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. oktober 2024