2120/​736

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Figur i form af liggende dådyrskid samt kakaolikørflaske af stentøj. Figur dekoreret med rødbrun glasur med grålige og orange elementer. Cacaolikørflaske modelleret med hank, kakao-plante og teksten “C.L.O.C. Cacao”. Dekoreret med brun, let iriserende glasur. Prop af patineret metal. Sign. monogram. Flaske: H. inkl. prop 17,5. Figur: H. 11. L. ca. 11. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Likørflaske med et lille afslag på hank.

Moderne kunst og design, 18. maj 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK