Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
“Fødselsdag”. Kunstnerens datter Harriet sætter påskeliljer i vase. Sign. Paul Fischer Apr. 1905. Olie på lærred. 50×58.
Interiør fra familiens svenskindrettede spisestue i villaen på Sofievej 23, Hellerup.
Se: Steffen Linvald: ”Paul Fischer – københavnernes maler”, 1984 s. 66–67 der i beskrivelsen af kunstnerens villa på Sofievej nævner nærværende maleri fra 1905, hvor hans 15-årige datter Harriet dækker op til fødselsdag.
Beskrivelse rettet 16. maj. Interiør fra Sofievej.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017