1749/​8675

Moskva-mester, 18. årh.s slutning

Russisk Louis XVI smørnæb med tilhørende låg af sølv, indvendig forgyldt, graveret med bort og arkantusblade, håndtag og lågknop af ibenholt, forside med adelskronet dobbeltmonogram kyrillisk B for Benckendorff. Mestermærke AE, guardein Andrei Titov 1796, Moskva bymærke. Vægt ca. 222 gr. H. 9. L. 19.

Benckendorff var en russisk adelslægt, der stod det kejserlige hof nær.

Fremstår med minimal alders- og brugsslitage.

Russisk, 4. december 2017

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK