1749/8675
Moskva-mester, 18. årh.s slutning
Russisk Louis XVI smørnæb med tilhørende låg af sølv, indvendig forgyldt, graveret med bort og arkantusblade, håndtag og lågknop af ibenholt, forside med adelskronet dobbeltmonogram kyrillisk B for Benckendorff. Mestermærke AE, guardein Andrei Titov 1796, Moskva bymærke. Vægt ca. 222 gr. H. 9. L. 19.
Benckendorff var en russisk adelslægt, der stod det kejserlige hof nær.
Fremstår med minimal alders- og brugsslitage.
Russisk, 4. december 2017
Vurdering
Hammerslag