2009/808
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
To-delt vase af lertøj modelleret i form af kvindebuste med hat. Dekoreret med lysegrå underglasur og motiver i blå og rosa glasur. Sign. monogram -79, V.51, Danmark. H. 23.
Alders- og brugspatina. Smuds.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag