Robert William Buss (f. 1804, d. 1875)
Stemmesedlen udleveres. Usigneret. Betegnet Buss på bagsiden af lærred og blændramme. Olie på lærred. 33×46.
Proveniens: Christie's auktion 1890. Bruun Rasmussen auktion 1, 1948 nr. 19. Bruun Rasmussen auktion 17, 1950 nr. 37.
Behov for rensning. Enkelte mindre retoucheringer. Krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020