Niels Strøbek (f. Frederiksberg 1944)
Udsigt fra Charlottenborg mod Kgs. Nytorv og Krinsen. Sign. Strøbech. Olie på lærred. 60×75.
Værket har været forevist Niels Strøbek, der genkender værket som et af hans første motiver udført på Akademiet, hvor han var elev af Egill Jacobsen.
Udstillet: Charlottenborgs Forårsudstilling, København, 1963.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
15 bud