2022/803
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
To-personers sofa samt et par lænestole med stel af mørkbejdset træ, betrukket med brunt skind. Udført hos P. Jeppesen. L. 137. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med overfladeridser, mærker og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag