Gerda Wegener (f. Hammelev 1886, d. Frederiksberg 1940)
Portræt af ballerinaen Ulla Poulsen Skou som sylfide. Sign. Gerda Wegener. Blyant og akvarel på papir. Bladstørrelse 28×31.
Motivet findes i en variant på Teatermuseets malerisamling.
Papiret er gulnet. Nogle fugtpletter. Nogle trykfolder. Senere forlængning med ekstra stykke papir i højre side.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
14 bud