873/​169

Fransk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze, monteret med tolv svungne lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 103. Diam. 83.

Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Rusland af Richard og Erica Zeiner-Henriksen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK