873/169
Fransk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze, monteret med tolv svungne lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 103. Diam. 83.
Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Rusland af Richard og Erica Zeiner-Henriksen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017
Vurdering
Hammerslag