1827/​543

Helle Borg Hansen

“Geparden Sara”, 2018. Sign. HBH. Olie på lærred. 75×100.

Velgørenhedsauktion til fordel for geparderne i Afrika. Hammerslaget fra salget går ubeskåret til Cheetah Conservation Fund og Bruun Rasmussen Kunstauktioner donerer købersalæret.

Det er den danske pige Sara på 12 år, der har taget initiativet til velgørenhedsauktionen. Hun brænder for at beskytte truede dyrearter og har igennem de seneste 3 år arbejdet helhjertet for at indsamle så mange penge som muligt til geparderne i Afrika. Du kan hjælpe hende ved at byde med på dette maleri.

Det udbudte maleri gengiver geparden ”Sara”, som blev født og navngivet efter pigen Sara i Ree Safari Park i Danmark. Geparden er siden flyttet hjemmefra og bor i dag i Beekse Bergen dyrepark i Holland.

Mød initiativtageren Sara på 12 år: http://www.saran.dk Læs mere om Cheetah Conservation Fund: https://cheetah.org Kunstnerens hjemmeside: https://hbh-art.dk/gepard-maleri/

Moderne kunst og design, 3. juli 2018

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag