2048/951
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af eg, betrukket med grønligt uld. 1930–40erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og større huller.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag